Maintaining and promoting the rule of law throughout the Commonwealth.

The CLC 2019 Programme

Monday 8 April 2019

14:30 – 19:00

Registration

14.00 – 16.00

Law Society of England and Wales – Women in Leadership Roundtables (Invitation only)

17.00 – 18.00

CLA General Meeting – election of Office Bearers and Council for 2019- 2021 (CLA Members only)

19:30 – 21:30

Welcome Reception

Tuesday 9 April 2019

07:00

Registration Opens

9:00 – 11:00

Opening Ceremony: HE Edgar Lungu, President of Zambia

Keynote Address: The Right Hon.The Lord Burnett of Maldon, Lord Chief Justice of England and Wales

11:00 – 11:30

Tea / Coffee Break

 

Stream A

Corporate & Commercial

Stream B

Constitutionalism, Human Rights & the Rule of Law

Stream C

The Legal Profession and the Judiciary

Stream D

Contemporary Legal Issues

 

11:30 – 13:00

A1

Bribery versus compliance – how to change the culture

Chairperson:

David Bekker

(South Africa)

Speakers:

Taneisha Brown

(Barbados)

Andrew Moran QC (England)

Sam Okudzeto

(Ghana)

David Bekker Speech
Taneisha Brown Speech
Andrew Moran QC Speech

Sam Okudzeto Speech

B1

Constitutionalism and the Rule of Law – Obstacles to African development

Chairperson:

Guru Krishna Kumar

(India)

Speakers:

Hon. Lady Chief Justice Mambilima            (Zambia)

Professor John Hatchard

(England) 

Guru Krishnakumar Speech
Hon Lady Chief Justice
Mambilima Speech

Professor John Hatchard Speech

C1

The anatomy of a trial – from opening to closing statements

Chairperson:

Mark Woods

(Australia)

Speakers:

The Right Hon. Sir Dennis Byron

(St Kitts & Nevis)

The Rt Hon. Lady Leeona Dorrian

(Scotland) 

Richard Atkins QC

(England)

The Right Hon. Sir Dennis Byron Speech
The Rt Hon. Lady Leeona Dorrian Speech
Richard Atkins QC Speech

 

D1

Commonwealth responses to indigenous rights and aspirations

Chairperson:

The Hon. Dame Ellen France DNZM

(New Zealand)

Speakers: 

Hon. Justice Todd Ducharme

(Canada)

Pallav Shishodia SC

(India)

Gregory Das

 (Malaysia)

The Hon. Dame Ellen France Speech
Hon. Justice Todd Ducharme Speech
Pallav Shishodia SC Speech

Gregory Das Speech

 

13:00 – 14:00

Lunch Break and Commonwealth anti-corruption benchmarks event

 

14:00-15:30

A2

Good faith in contractual negotiations

Chairperson:

Ron Heinrich      

  (Australia)

Speakers:

Terrerai Mafukidze

(Zimbabwe)

Esine Okudezeto

(Ghana)

Lawrence Cohen QC

(England)

Terrerai Mafukidze Speech
Esine Okudezeto Speech
Lawrence Cohen QCSpeech

B2

Ruggie – the UN Guiding principles and the modern law of employment

Chairperson:

Vimbai Nyemba

(Zimbabwe)

Speakers:

Peta Tumpey

(Australia)

Mark Stephens CBE

(England)

George Okutho

(Zambia)

Peta Tumpey Speech
Mark Stephens CBE Speech
George Okutho Speech

C2

Legal education – professional uber specialisation and the role of post-graduate qualifications

Chairperson:

Ernest Kofi Abotsi

(Ghana)

Speakers:

Professor David Mcquoid-Mason

(South Africa)

Professor Dr S. Sivakumar

(India)

Mariya Badeva-Bright

 (South Africa) 

Professor David Mcquoid-Mason Speech
Professor Dr S. Sivakumar Speech
Mariya Badeva-Bright Speech

 D2

Commonwealth Leadership to end Modern Slavery & Human Trafficking 

Chairperson:

David White

 (England)

Speakers:

Sir Roger Singleton

 (England)

Michael Hylton OJ, QC

(Jamaica)

Sir Roger Singleton Speech
Michael Hylton OJ, QSpeech

 

15.30 – 16.00

Tea / Coffee Break

 

 

16:00 – 17:30

A3

Managing bias in our roles as Lawyers, mediators and arbitrators

Chairperson:

Laurie Pawlitza

(Canada) 

Speakers: 

Oyinkan Badejo-Okusanya

(Nigeria)

Richard Mugisha

(Rwanda)

Rachel Kelsey

(Scotland)

Oyinkan Badejo-Okusanya Speech
Richard Mugisha Speech
Rachel Kelsey Speech

B3

Latimer House Principles – Two Decades On

Chairperson:

Dr Peter Slinn

(England)

Speakers:

Justice Graeme Mew

(Canada)

Marlene Malahoo Forte, MP, QC, JP

(Jamaica)

Hon Shirley Osborne MLA

(Monserrat)

Justice Graeme Mew Speech
Marlene Malahoo Forte, MP, QC, JP Speech
Hon Shirley Osborne MLA Speech

C3

Innovation as a tool for development – are we killing legal employment?

Chairperson:

 Natasha Chiumya

 (Zambia) 

Speakers: 

Rob Lapper QC

(Canada)

Christina Blacklaws

(England) 

Thabo Molefe

(South Africa)

Rob Lapper QC Speech
Christina Blacklaws Speech
Thabo Molefe Speech

D3

Law Reform: Law in progress, not in retreat

Chairperson:  

Michael Sayers

(England)

Speakers:

Rt Hon. Lady Paton

(Scotland)

Judge Narandran Kollapen

(South Africa) 

Mgabe N Ng’ang’a

(Kenya)

Rt Hon. Lady Paton Speech
Judge Narandran Kollapen Speech
Mgabe N Ng’ang’a Speech

 

Wednesday 10 April 2019

07:00

Registration Opens

9:00 – 10:00

Keynote Address: Commonwealth Secretary General, The Rt Hon Patricia Scotland QC

10:00 – 10:30

Tea / Coffee Break

 

Stream A

Corporate & Commercial

Stream B

Constitutionalism, Human Rights & the Rule of Law

Stream C

The Legal Profession and the Judiciary

Stream D

Contemporary Legal Issues

 

10:30 – 11:45

A4

Developments in appellate advocacy

Chairperson:

Christopher Bredt

(Canada)

Speakers:

Hon. Mr Justice Mumba Malila SC

(Zambia) 

John McKendrick QC

(Scotland)

Justice Michael Elkaim

(Australia)

Hon. Mr Justice Mumba Malila SC Speech
John McKendrick QC Speech
Justice Michael Elkaim Speech

B4

Sexual Harassment and the #Metoo Revolution

Chairperson:

Tadala Chinkwezule

 (Malawi)

Speakers:

Suzanne Rice

 (Northern Ireland)

Shelia Minko-Premo

 (Ghana)

Ruggles Ferguson

(Grenada)

Suzanne Rice Speech
Shelia Minko-Premo Speech
Ruggles Ferguson Speech

 

C4

Judicial appointments – developments in process and transparency

Chairperson:

Justice Nene Amegatcher

(Ghana)

Speakers:

Paramjit Singh Patwalia

(India)

Dr Karen Brewer

 (England)

Mwangala Zaloumis

(Zambia)

Paramjit Singh Patwalia Speech
Dr Karen Brewer Speech
Mwangala Zaloumis Speech

D4

Social media and the modern law firm

Chairperson:

Nakasamba Banda Chanda 

 (Zambia) 

Speakers:

Donovan Walker & Justine Collins

(Jamaica) 

Mark Stephens CBE

(England) 

Malcom Mercer

(Canada)

Donovan Walker & Justine Collins Speech
Mark Stephens CBE Speech
Malcom Mercer Speech

 

 

11.45 – 13:00

A5

The need for less competition law across Africa

Chairperson:  

 Sternford Moyo

 (Zimbabwe) 

Speakers:

Sydney Chisenga

(Zambia) 

Lesley Morphet

 (South Africa)

John McKendrick QC

(Scotland)

Sydney Chisenga Speech
Lesley Morphet Speech
John McKendrick QC Speech

B5

R (Miller and Santos) v Secretary of State – Lessons in Constitutionalism

Chairperson:

Hon. Lady Justice Abha Patel SC

 (Zambia)

Speakers: 

Upal Jayasuriya

(Sri Lanka)

Genevieve Woods

(Australia) 

Thomas Roe QC

 (England)

Upal Jayasuriya Speech
Genevieve Woods Speech
Thomas Roe QC Speech

C5

Judicial accountability – the rise of the watchdog

Chairperson:

Dato Dr Cyrus V Das

(Malaysia)

Speakers:

 Hon. Justice Margaret Beazley AO

(Australia) 

Benedict Daudu

(Nigeria)

Douglas Mendes QC

(Trinidad & Tobago)

 Hon. Justice Margaret Beazley AO Speech
Benedict Daudu Speech
Douglas Mendes QC Speech

D5

Slavery Reparations – the case for and against

Chairperson:

Gertrude Musyani

 (Zambia)

Speakers:

Dahlia Joseph Rowe

(Grenada)

Professor Munyonzwe Hamalengwa

(Zambia) 

Dahlia Joseph Rowe Speech
Professor Munyonzwe Hamalengwa Speech

13:00 – 14:00

Lunch Break

 

14:00-15:30

A6

Representing clients in international arbitration fora

Chairperson:

Peter D. Maynard

(Bahamas)

Speakers:

William Horton

(Canada)

Thomas Roe QC

 (England)

Ilham Kabbouri

(Morocco)

William Horton Speech
Thomas Roe QC Speech
Ilham Kabbouri Speech

B6

“Girls Not Brides” – a consideration of the findings of a Commonwealth Lawyers Association research project.

Chairperson:  

Brian Speers

(Northern Ireland) 

Speakers:

Muthoni Muriithi

(Kenya) 

Rachana Srivastana

(India)

 Kondwa Sakala-Chibiya

(Zambia)

Muthoni Muriithi Speech
Rachana Srivastana Speech
 Kondwa Sakala-Chibiya Speech

C6

Pro bono publico ethic across the Commonwealth – implications

Chairperson:

Khumbo Soko

(Malawi)

Speakers: 

Mvuzo Notyesi

 (South Africa) 

Adekunbi Ogunde

(Nigeria)

Yasmin Batliwala JP

(England)

Mvuzo Notyesi Speech
Adekunbi Ogunde Speech
Yasmin Batliwala JP Speech

D6

BREXIT and its implications

Chairperson:

Sue Clayton

(Zambia) 

Speakers: 

David Greene

(England)

Dr R Eksteen

(Namibia)

 

Alan Hunter   

(Northern Ireland)

David Greene Speech
Dr R Eksteen Speech
Alan Hunter Speech

15.30 – 16.00

Tea / Coffee Break

 

 

16:00 – 17:30

A7

Developing transactional lawyering skills

Chairperson:

Barbara Murchie

 (Canada)

Speakers:

David Berry

 (England)

David Ofosu-Dorte

(Ghana)

David Berry Speech
David Ofosu-Dorte Speech

B7

Religious freedom -v- minority rights

Chairperson:  

Judge Lewis Rolf Driver

(Australia)

Speakers:

Shyam Divan

(India) 

Sam Okudzeto

 (Ghana)

Stephanie Wakuso Belemu Rossouw

(Zambia)

Shyam Divan Speech
Sam Okudzeto Speech
Stephanie Wakuso Belemu Rossouw Speech

C7

Walking the tightrope – stress management for healthy lawyering

Chairperson:

Efua Ghartey

(Ghana)

Speakers:

Gwendolyn Parkin

  (England)

Duncan Bagshaw

 (England)

Natasha Chiumya

 (Zambia)

Gwendolyn Parkin Speech
Duncan Bagshaw Speech
Natasha Chiumya Speech

D7

Freedom of Expression -v- fake news

Chairperson:

Mark Stephens CBE

 (England)

Speakers:

Irene Petras

 (Zimbabwe)

Rt Hon. Lady Justice Sharp DBE

(England)

Dickson Jere

(Zambia)

Irene Petras Speech
Rt Hon. Lady Justice Sharp DBE Speech
Dickson Jere Speech

Thursday 11 April 2018

7:00

Registration Opens

9:00 – 10:00

Keynote Address: Sekai Holland

10:00 – 10:30

Tea / Coffee Break

 

Stream A

Corporate & Commercial

Stream B

Constitutionalism, Human Rights & the Rule of Law

Stream C

The Legal Profession and the Judiciary

Stream D

Contemporary Legal Issues

 

10:30 – 11.45

A8

Cryptocurrency and its place in commerce and crime

Chairperson:

Bayo Ojo SAN

(Nigeria) 

Speakers:

Dr Leonard Kalinde SC

(Zambia) 

Namuli Alice Blazevic

(Uganda)

Delano Bart QC

(St Kitts & Nevis)

Dr Leonard Kalinde SC Speech
Namuli Alice Blazevic Speech
Delano Bart QC Speech

B8

Criminalisation of homosexuality

Chairperson:

Dr Michael Connolly

(England)

Speakers:

Justice Edwin Cameron

(South Africa)

Chander Uday Singh

(India) 

Erin Greene

(Bahamas)

Justice Edwin Cameron Speech
Chander Uday Singh Speech
Erin Greene Speech

C8

Essential components to building a successful law practice

Chairperson: 

Steven Thiru

 (Malaysia) 

Speakers: 

David Ofosu-Dorte

(Ghana) 

Emily Cole

  (Canada)

Laurie Watt

(England)

David Ofosu-Dorte Speech
Emily Cole Speech
Laurie Watt Speech

D8

The death penalty in the Commonwealth

Chairperson:

John Almeida

 (England) 

Speakers:

Julian McMahon AC SC

(Australia) 

Nora Mbagathi

(Kenya)

Douglas Mendes SC

(Trinidad & Tobago)

Julian McMahon AC SC Speech
Nora Mbagathi Speech
Douglas Mendes SC Speech

 

11.45 – 13:00

A9

Challenges for protecting client data

Chairperson:  

Susan Mulikita

(Zambia)

Speakers: 

Teki Akuetteh Falconer

(Ghana) 

Mathew Moorhead

(Australia) 

AIan Hunter

(Northern Ireland)

Teki Akuetteh Falconer Speech
Mathew Moorhead Speech
AIan Hunter Speech

B9

Democracy, Politics and the Law – the Judiciary as the last line of defence

Chairperson:  

Linda Kasonde

(Zambia)

Speakers: 

Lord Chief Justice Sir Declan Morgan QC  (Northern Ireland) 

Aruneshwar Gupta   

 (India)

Mvuzo Notyesi

  (South Africa)

Lord Chief Justice Sir Declan Morgan QC Speech
Aruneshwar Gupta Speech
Mvuzo Notyesi Speech

C9

Lawyers and the fourth estate

Chairperson:

Dr Venkat Iyer

 Northern Ireland

Speakers: 

Dr Peter Slinn

(England)  

Madhavi Goradia Divan   

 (India)

Sashi Kateka

(Zambia)

Dr Peter Slinn Speech
Madhavi Goradia Divan Speech
Sashi Kateka Speech

D9

From trial by ordeal to conciliation

Chairperson:

Brian Speers

(Northern Ireland) 

Speakers:

Dennis Wilson

 (Australian)

Kathleen Keating 

(Canada) 

Jitendra Mohan Sharma

  (India)

Dennis Wilson Speech
Kathleen Keating Speech
Jitendra Mohan Sharma Speech

13:00 – 14:00

Lunch Break

 

14:00 – 15:30

A10

Africa – the rise of the next great superpower bloc?

Chairperson:

Kondwa Sakala-Chibiya

 (Zambia)

Speakers:

Max Boqwana

(South Africa)

David Greene 

 (England) 

Max Boqwana Speech
David Greene Speech

B10

Emergency powers in emerging democracies

Chairperson:

Kahlil D Parker   

 (Bahamas)

Speakers:

Chander Uday Singh

 (India)

Justice Professor Samuel Date-Bah

(Ghana) 

Chander Uday Singh Speech
Justice Professor Samuel Date-Bah Speech

C10

Self-represented litigants – the real cost to parties and the community

Chairperson:

Justice Madan Lokur     

(India)

Speakers:

Victoria Barth

(Ghana) 

 Hon. Dame Ellen France DNZM

(New Zealand) 

Malcom Mercer    

 (Canada)

Victoria Barth Speech
Hon. Dame Ellen France DNZM Speech
Malcom Mercer Speech

D10

One Belt, One Road’ – the legal implications

Chairperson:

Michael Mundashi SC

(Zambia) 

Speakers: 

Robert Rhoda

(Hong Kong) 

Professor Munyonzwe Hamalengwa 

 (Zambia) 

Steven Thiru

(Malaysia)

Robert Rhoda Speech
Professor Munyonzwe Hamalengwa Speech
Steven Thiru Speech

 15.30 – 16.00

 Tea / Coffee Break

 

 

16:00 – 17:30

A11

Intellectual property law

Chairperson:

Barbara Murchie

 (Canada)

Speakers:

Hasan Irfan Khan

(Pakistan) 

Mark Stephens CBE

(England)

Maurisha Robinson   

  (St Kitts & Nevis) 

Hasan Irfan Khan Speech
Mark Stephens CBE Speech
Maurisha Robinson Speech

B11

The global environment in jeopardy

Chairperson: 

The Rt Hon. Lord Carnwath

of Notting Hill CVO

(England)

Speakers: 

Matthew Moorhead

(Australia) 

Shyam Divan Sr.

 (India)

Matthew Moorhead Speech
Shyam Divan Sr. Speech

C11

 

 

CLEA

Commonwealth

Moot Final

D11

Best practices in regulations, entry and exit procedures to the Bar

Chairperson:  

Ron Heinrich

(Australia)

Speakers:

Anne Malata Onunuju

(Zambia)

Lady Chief Justice Sophia Akuffo

(Ghana)

Alison Atack   

 (Scotland)

Anne Malata Onunuju Speech
Lady Chief Justice Sophia Akuffo Speech
Alison Atack Speech

 

Friday 12 April 2019

9:00 – 10:30

Keynote Address and Plenary Session “Fighting Corruption – the way forward”      

10.30 – 11.00

Tea / Coffee Break

 

Stream A

Corporate & Commercial

Stream B

Constitutionalism, Human Rights & the Rule of Law

Stream C

The Legal Profession and the Judiciary

Stream D

Contemporary Legal Issues

 

11.00 – 12.15

A12

International trade law

Chairperson:

Ngosa Simachela

(Zambia)

Speakers:

Mickaël Laurans

(France) 

Dr Jan Yves Remy

(St Lucia) 

 Jaideep Gupta    

 (India) 

Mickaël Laurans Speech
Dr Jan Yves Remy Speech
Jaideep Gupta Speech

B12

Defending the human rights defenders – resilience building

Chairperson:  

Mohammed Hussain

(South Africa) 

 Speakers:

Dato Ambiga Sreenevasan

(Malaysia) 

David White

 (England) 

Arnold Tsunga   

(Zimbabwe)

Dato Ambiga Sreenevasan Speech
David White Speech
Arnold Tsunga Speech

C12

Judicial case management – efficiency or interference

Chairperson:  

Magistrate Dolphina Alego

(Kenya)

Speakers:

The Rt Hon. Sir Dennis Byron

(St. Kitts and Nevis) 

Hon Christopher Gardner QC

(England)

Barakah Ali

(Nigeria)

The Rt Hon. Sir Dennis Byron Speech
Hon Christopher Gardner QC Speech
Barakah Ali Speech

D12

“A monstrous event”  – Reflections on a massacre after 100 years

Chairperson:  

Mark Woods

 (Australia)

Speakers:

K.T.S. Tulsi

(India)

Julien Kavaruganda

(Rwanda)

K.T.S. Tulsi Speech
Julien Kavaruganda Speech

 

12:15 – 13.15

 

Closing Ceremony to include presentations to CLEA Moot & Lexis Nexis Rule of Law Award winners and CLC2021 announcement